Uzm. Psk.
Evrim Dursun

Konsantrasyon Eksikliği Nedir? Nasıl Çözülür?

Konsantrasyon Eksikliği Nedir?


Konsantrasyon eksikliği, bir kişinin dikkatini odaklayamama veya uzun süre boyunca dikkatini bir konuya yönlendirememe durumunu ifade eder. Bu durum, kişinin çeşitli nedenlerle dikkatini dağıtan unsurlarla başa çıkma güçlüğü yaşamasıyla ortaya çıkar. Konsantrasyon eksikliği, zihinsel işlevlerdeki bir sorunun sonucu olarak da ortaya çıkabilir ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Konsantrasyon Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Konsantrasyon eksikliği birçok farklı belirtiyle kendini gösterebilir, bunlar arasında sürekli zihinsel dağınıklık, hafıza zayıflığı, kolayca dikkat dağılması, işleri tamamlamada zorluk, odaklanma güçlüğü ve sürekli olarak unutkanlık yer alabilir. Bu belirtiler, kişinin iş, okul veya günlük aktivitelerini yerine getirmesini zorlaştırabilir.

Konsantrasyon Eksikliği Neden Olur?

Konsantrasyon eksikliği, bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Bunlar arasında stres, uyku eksikliği, dikkat dağıtıcı çevresel faktörler, sağlık sorunları (örneğin, depresyon, anksiyete, ADHD gibi) ve yorgunluk gibi etkenleri sayabiliriz. Konsantrasyon eksikliği genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, stres yönetimi teknikleri, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, uyku düzeninin düzeltilmesi gibi yöntemlerle yönetilebilir. Bazı durumlarda ise uzmanlar tarafından önerilen terapi veya ilaçlar da kullanılabilir.

Konsantrasyon Eksikliği Nasıl Geçer?

Konsantrasyon eksikliğini çözmek için aşağıdaki yöntemler faydalı olabilir:


Düzenli uyku ve dinlenme: Yeterli ve düzenli uyku almak konsantrasyonu destekler.

Sağlıklı beslenme: Dengeli bir diyet uygulamak, akdeniz tipi beslenme yeterli düzeyde protein içeren beslenme tipi de beyin fonksiyonlarını destekler ve odaklanma becerimizi artırır.

Egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak vücuda ve zihne iyi gelir, konsantrasyonu artırabilir.

Stres yönetimi: Stresinizi azaltacak teknikler öğrenerek stresi yönetmek konsantrasyonunuzu artırabilir.

Meditasyon: Derin nefes egzersizleri ve gevşeme teknikleri gibi yöntemler faydalı olabilir.

Dikkat dağıtıcıları azaltma: Çalışma veya yaşam alanınızda dikkatinizi dağıtabilecek unsurları azaltmak veya kontrol altına almak önemlidir. Telefon bildirimlerini kapamak, hatta çalışma süremiz boyunca telefonu çalışma alanından daha uzak bir noktaya koyma, çalışma masasını düzenlemek gibi adımlar faydalı olabilir.

Planlama ve organizasyon: Görevleri parçalara ayırmak ve önceliklendirmek, işlerinizi daha kolay yönetmenize yardımcı olabilir. Belirli bir zaman diliminde yapmanız gerekenlerin çok fazla olduğunu düşünüyorsanız yetiştirme kaygısı da konsantrasyon bozukluğuna sebep olacaktır. Çünkü kaygı beyindeki odaklanma merkezini etkileyerek onun çalışmasını baskılayabilir. Bu sebeple çalışma için ayırdığınız zaman ile o zaman içinde yapılması gereken işlerin de uyumlu dengeli olması kaygıyı azaltacağı için odaklanmanızı destekleyip kolaylaştırır.

Teknoloji kullanımını sınırlama: Sürekli olarak teknolojiye maruz kalmak konsantrasyonu olumsuz etkileyebilir. Belirli zaman dilimlerinde teknoloji kullanımını sınırlamak veya ara vermek faydalı olabilir. Özellikle video oyunları bu oyunlar içinde sürekli hızlı değişen ses ya da görüntü uyaranlarına maruz kalmak, sonrasında odaklanma ve konsantrasyonu sürdürme becerisini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple teknoloji yerine doğaya çıkmak ,doğada zaman geçirmek hem psikolojik sağlığa hem de dikkati sürdürme becerimize faydaları bakımından uzmanlarca önerilir.


Zihinsel egzersizler: Bulmaca çözmek, sudoku, puzzle yapmak zihinsel oyunlar oynamak gibi aktiviteler konsantre olma becerisini iyileştirebilir.

Profesyonel yardım almak: Kronik konsantrasyon eksikliği sorunu yaşıyorsanız, bir uzmana danışmak faydalı olabilir. Psikolog veya psikiyatristler, konsantrasyon eksikliği ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve gerektiğinde terapi veya ilaç tedavisi önerebilirler.

Buna ek olarak, konsantrasyonu belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi de o an yaptığınız iş ile ilgili motivasyonunuzdur. Yaptığınız işi gerekli olduğu için mi, yoksa gerçekten istediğiniz için mi yaptığınız önemlidir. Bir de merak duygusunu da itici güç olarak ekleyebiliriz. Eğer yaptığınız eylemi motive eden şeyler içten gelen bir merak duygusu ve öznel isteğiniz ise muhtemelen daha kolay odaklanacak ve daha uzun süre konsantre bir şekilde çalışabileceksiniz. Eğer o an yaptığınız işte merak duygusu hissetmiyorsanız içinizde az da olsa istek yok ise ve sadece yapmaya mecbur olduğunuz için yapmanız gerektiği ya da zorunda hissettiğiniz için yapıyorsanız burada dikkati sürdürmekte zorlanabilirsiniz.

Genel olarak bu motivasyonla iş yapıyorsanız belki de konsantrasyon sorunu yaşamıyor olabilirsiniz çalıştığınız alanı ya da görevi değiştirmeye de ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu sebeple kendi kendinize konsantrasyon güçlüğü teşhisi koymadan önce zorluk yaşadığınız alanda çalışırken ki ruh halinizi de göz önünde bulundurmanızı önerebilirim.

Bu konu ile ilgili olarak daha sağlıklı bir sonuca varabilmek için bir takım dikkat sürdürme testleri de uygulanmaktadır. Bu testler hem nörologlar ,hem psikiyatrist ve psikologlar tarafından yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi için dilerseniz bir terapist ile görüşebilir ve yaşadığınız güçlüğü kendi hayatınız özelinde bir psikolog ile değerlendirebilir, size özel çözüm yolları üzerine bir görüşme yapabilirsiniz. Hem bilgi almak hem de randevu oluşturmak için web sitesindeki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.

Uzm. Psk. Evrim Dursun

Facebook
Twitter
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *