Uzm. Psk.
Evrim Dursun

EMDR Terapisi

EMDR Terapisi Nedir?

Bu terapi türü seksenli yıllarda Amerika’da keşfedilmiş, sonrasında etkinliği üzerine Avrupa’da yapılan bilimsel araştırmalar ve çalışmalar ile etkili sonuçlar vererek uygulamada Avrupa’da yaygınlaşmış ve oradan da Türkiye’ye geçmiştir.

Daha önce adını hiç duymayanlar için basitçe anlatmak gerekirse; EMDR öncelikli olarak anılarla çalışır. Geçmişe dönüp baktığımızda aklımıza hem olumlu hem de olumsuz duygular hissettiren anılar gelir. Geçmişte yaşadığımız olaylar üzerinden zaman geçtiğinde, artık geçmişte kaldı deriz fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Olumsuz anılar ,travmalar bizim hayata bakışımızı şekillendirir. Kendimize, dünyaya diğer insanlara dair inançlarımızı, varsayımlarımızı belirler. Bunlar da bugünde yaşadığımız olayları algılama biçimimizde rol oynar.

EMDR terapi tekniği direk olarak bu travmalara odaklanır. Travmalar, işlenmemiş sağlıklı bir şekilde kaydedilmemiş yaşam olaylarıdır. EMDR terapisi sırasında beynimizin iki yarım küresini birbirine bağlayan ve aradaki iletişimi sağlayan sinir bağı uyarılır. Bunun için ben EMDR terapilerimde özel bir EMDR cihazından faydalanıyorum. Kulaklık ile kulaklarınıza, bir de her iki elinize verdiğimiz elektrot benzeri araçlarla kulaklarınıza ses, ellerinize de titreşim gönderiyoruz. (Bu cihazın sağlığınıza herhangi bir zararı bulunmamaktadır.) Bu uyaranlar sayesinde beyninizde kilitli kalmış travmaların sağlıklı bir şekilde kaydedilmesini ,işlenmesini ve diğer hayat olayları gibi depolanmasını sağlıyoruz. EMDR yaşadığınız bir travmanın hafızanızdan silinmesini, yok olmasını sağlamaz sadece yaşadığınız olayın duygusal yükünün ortadan kalkmasını, olaya ait zihinsel görüntülerin silikleşmesini sağlar. Yani yaşanmış bir olayın duygusal yükü ortadan kalkar, daha nötr daha sıradan bir olay haline gelir.

EMDR Terapisi Kimler İçin Uygundur?

EMDR terapisi hem çocuklara ve ergenlere ,hem de yetişkinlere uygulanabilir. Herkes için uygun olmakla birlikte araştırmalar Epilepsi hastalarında ve Hamileliğin başlangıç ( ilk 3 ay ) dönemlerinde olan kadınlarda bir takım ek değerlendirmeler yapılmasını önermektedir.

EMDR Terapisi Ne Kadar Sürer?

EMDR terapisi minimum 60 dk maximum 90 dk sürmektedir. Bu noktada kesin ve net bir süre bilgisi vermek doğru olmayacaktır çünkü her terapist kendi çalışma sistemi ve tarzına göre EMDR uygulayabilmektedir. Yani süre terapiste bağlı olarak değişebilir. En doğru olan sadece kendi EMDR terapilerim hakkında bilgi vermektir. Benim seanslarımda EMDR terapisi 60-90 dk arasında değişir .Her ihtimale karşı eğer Emdr uyguluyorsak danışanlarımdan seans için, gelmeden önce 90 dakikalık bir zaman dilimi ayırmalarını isterim.

Emdr Terapisi Fiyatları

Tıpkı standart terapi seanslarında olduğu gibi EMDR terapisinde de fiyatlar psikoloğa, hizmet aldığınız ofise, yaşadığınız şehire bağlı olarak değişebilmektedir. EMDR Terapisi fiyatları için web sitemizdeki iletişim kısmından bana ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzm. Psk. Evrim Dursun

Randevu için


Randevu Talebi Oluştur

Facebook
Twitter
LinkedIn