Uzm. Psk.
Evrim Dursun

Online Terapi

Online Terapi Nedir?

Pandemi dönemi boyunca bir çok şeyden mahrum kalsak da insan olarak müthiş adaptasyon yeteneğimizle yeni bambaşka yollar da keşfettik. Bu yollardan bir tanesi de Online Terapi oldu. Online Terapi de yine birebir ve 1 saat sürmektedir.

Dürüst olmak gerekirse ben de pandemi öncesi online terapiye biraz mesafeli yaklaşıyor ve verimliği ile ilgili soru işaretleri taşıyordum. Pandemi dönemi bu konudaki önyargılarımın yıkılmasını sağladı. Online terapi ile de yüz yüze terapideki gibi verim sağlayabilirsiniz. Bu terapi çeşidi yoğun iş temposu sebebiyle zamandan tasarruf etmenize, farklı bir şehirde yaşıyorken çalışmak istediğiniz psikolog başka bir şehirde ise onunla rahatlıkla iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Belki ülke değiştirdiniz ve zorlu bir adaptasyon süreci geçiriyorsunuz, kendinizi ana dilinizde ifade edebileceğiniz bir psikolog ile online terapi sürecini güvenle sürdürebilirsiniz. Ben de pandemi ile birlikte başladığımız online terapi sürecime şu an dünyanın dört bir yanından farklı danışanlarımla devam etmenin keyfini yaşıyorum.

Dijital dünya da fiziki sınırlar kendi dünyanızı değiştirmeye engel değil. Her ne kadar bir ekran aracılığıyla da bağlansak, duygular, düşünceler ve sorunlar paylaşılabilir, engeller aşılabilir.

Online Psikolog Terapisi Nasıl Yapılır?

Online Terapi uzun yıllardır uygulanan ,fakat pandemi döneminin getirdiği mecburiyetlerle ülkemizde
daha çok kullanılan bir terapi yöntemidir. Online terapide tıpkı yüz yüze terapide olduğu gibi seans
öncesi seans için belirli bir gün ve saat belirlenir. Seans zamanı geldiğinde bir online toplantı
platformu üzerinden terapistin göndereceği toplantı davet linki ile digital ortamda buluşularak terapi
gerçekleştirilir.

Ben kendi online terapilerimde genellikle Google meet uygulaması kullanıyorum. Digital dünyada
kendinize güvenmiyorsanız ya da teknik bir sorun ile karşılaşırsak tabi ki seansı gerçekleştirmek adına Zoom, Skype ya da Whatssap ile de görüntülü görüşme gerçekleştirebiliyoruz.

Henüz hiç terapi seansı almadıysanız ve hangisi daha verimli olur konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız ,gönül rahatlığı ile kendi tecrübelerimden arada kayda değer herhangi bir fark olmadığını söyleyebilirim. Sürekli gelişen digital dünya sayesinde yüz yüze uyguladığımız bir çok metot ve terapi tekniğini artık online terapi de de uygulayabiliyoruz. Emdr ve diğer bir çok terapi ekolü online terapi için farklı telefon uygulamaları geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Bu uygulamaları sadece telefonunuza yükleyerek de online terapiden yüz yüze olduğu gibi faydalanabilirsiniz.

Terapinin verimini digital ya da yüz yüze olmasından ziyade terapistinizle kurduğunuz işbirliği ve
ilişkinin gücü ve kullanılan terapi metodunun sizin durumunuza uygunluğu belirler.

Online Terapi Kimler için Uygun?

Online Terapi yüz yüze terapi yapabilecek herkes için uygundur. Belki daha etkili bir cevap için şöyle
ayrıntılandırabiliriz. Ben yetişkinlerle terapi alanında uzmanlaşmış bir psikoloğum. Dolayısıyla 18 yaş
üstü tüm bireyler de temel düzeyde telefon ,bilgisayar kullanabilen ve 1 saatlik terapi süresince dikkatini görüşmeye verebilecek ,odaklanabilecek tüm 18 yaş üstü bireyler online terapi yapabilirler. 18 yaş altındaki çocuklar ve ergenler de ise dikkat edilmesi gereken nokta, danışanın herhangi bir hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı tanısı alıp ,almamış olmasıdır .Eğer dikkatini sürdürmekte ve dürtüsellikte düzenleme zorluğu var ise ekrana odaklanmakta zorluk yaşabilir. Online terapiye uygunluk konusunda en sağlıklı karar çalışılacak olan terapistle işbirliği içinde verilebilir.

Online Terapi Fiyatları

Online Terapide fiyatı belirleyen bir çok faktör var. Bunlar öncelikle terapistinizin tecrübesi, birikimi
bulunduğunuz şehir vs gibi. Birçok meslek alanında olduğu gibi psikolojide de farklı ücret bandında
terapi hizmeti veren psikolog meslektaşlarım var. Kendi sistemimden bahsetmek gerekirse, online terapi bir ofis gerektirmediğinden dolayı yüz yüze terapi ücretlerime göre daha uygun, daha düşük bir ücrete sahiptir. Terapi almaya karar verdiğinizde web sitesinde yazan iletişim kanallarından ulaşım sağlayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzm. Psk. Evrim Dursun

Randevu için


Randevu Talebi Oluştur

Facebook
Twitter
LinkedIn