Uzm. Psk.
Evrim Dursun

Mutsuz Evlilik Testi

“Mutsuz evlilik testi” genellikle bir kişinin evliliğinin sağlığını veya tatmin düzeyini değerlendirmesi için kullanabileceği bir ölçüm aracı olabilir. Ancak, unutulmaması gereken önemli bir nokta, evliliğin karmaşık bir ilişki olduğu ve bir test veya değerlendirme aracı kullanarak tam olarak ölçülemeyecek kadar derin ve öznel bir deneyim olduğudur. Evliliklerde mutluluğu değerlendirmek için bir dizi soru içeren bir test veya anket kullanılabilir, ancak bu tür testler genellikle kişisel deneyimleri ve hissiyatları tam olarak yansıtamaz.

Evliliklerdeki sorunlar genellikle iletişim problemlerine, beklentilerin karşılanmamasına veya diğer karmaşık dinamiklere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer evliliğinizde sorunlar yaşıyorsanız, profesyonel bir yardım almak hem daha kalıcı hem de daha etkili bir yöntem olabilir. Bir terapist veya evlilik danışmanı, evlilik problemleriyle başa çıkmanıza yardımcı olarak, ilişkinizde daha sağlıklı iletişim kurma yolları bulmanız için size kılavuzluk eder. Her ilişki kendine özgüdür tıpkı parmak izi gibi. Bu nedenle evlilikle ilgili problemleri çözme konusunda kişisel bir yaklaşım benimsemek ve o ilişkiye uygun çözümler bulmak önemlidir.

Mutsuz Evlilik Testi Nasıl Yapılır?

Evliliğin mutsuzluk düzeyini ölçmek amacıyla kullanılan bir standart “mutsuz evlilik testi” yoktur. Ancak, evlilikteki sorunları anlamak ve çözmek için bazı genel soruları düşünmek veya tartışmak faydalı olabilir. Bu sorular, çiftlerin ilişkilerini değerlendirmelerine yardımcı olabilir, ancak unutulmamalıdır ki bu sadece bir başlangıçtır. İşte üzerine düşünebileceğiniz alanlar ve bu alanlara dair bazı sorular:


İletişim: Birbirinizle ne kadar etkili iletişim kuruyorsunuz? Birbirinizi anlayabiliyor ve açıklıkla belirli bir andaki duygu yada düşüncenizi çekinmeden rahatlıkla paylaşabiliyor musunuz?
Beklentiler: Evliliğinizde/ilişkinizde partnerinizden beklentileriniz nelerdir? Bu beklentiler karşılanıyor mu? Sizce siz partnerinizin beklentilerini karşılayabiliyor musunuz ?
Ortak Hedefler: Ortak hedefleriniz ve değerleriniz var mı? Geleceğe yönelik planlarınız konusunda ne kadar uyumlusunuz? Birbirinizin geleceğe dair plan ve hedeflerinde destekleyici bir role sahip misiniz ?
Bağlılık: Birbirinize karşı bağlılık seviyeniz nedir? Siz bir zorlukla karşılaştığınızda partnerinize nasıl destek olursunuz ,partnerinizin karşılaştığı zorlayıcı bir hayat olayında nerede, nasıl bir pozisyon alırsınız?

Saygı: Partnerinizin size ve sınırlarınıza olan saygısını hissediyor musunuz ? Aynı şekilde siz partnerinize ve onun sınırlarına olması gerektiği kadar saygı gösteriyor musunuz ?
Cinsel Uyum: Cinsel yaşamınız nasıl? Bu konuda açık iletişim kurabiliyor musunuz? Cinsel hayatınızdan aldığınız doyum beklentilerinizi karşılıyor mu? Kendinizi bu alanda partnerinizle tatmin olmuş hissediyor musunuz ?
Çatışma Çözme: Sorunlar ortaya çıktığında nasıl başa çıkıyorsunuz? Çatışma çözme becerileriniz neler? Bu becerileri sağlıklı ve etkili olarak görüyor musunuz ? Bu soru ve alanlar üzerinde düşünmek çift terapisi almayı değerlendirmeden önceki aşama gibi düşünülebilir.

Eğer tüm bu saydığımız alanlarda kendinize verdiğiniz cevaplar çoğunlukla olumsuz ise ve içinde olduğunuz ilişkinin her iki taraf içinde daha iyi olabileceğine inanıyorsanız partnerinizle birlikte Çift Terapisi Konusunda eğitim almış bir psikologdan terapi desteği alabilir ,ilişkinizdeki doyumu arttırabilir ,sorunlara daha yapıcı çözümler bulabilirsiniz.

Mutsuz evlilik testi hakkında detaylı bilgi ve çift terapisi randevusu almak için iletişim bilgilerimizden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzm. Psk. Evrim Dursun

Facebook
Twitter
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *